پایان رشد جمعیت جهان تا آخر قرن

پایان رشد جمعیت جهان تا آخر قرن

سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود از وضعیت جمعیت جهان اعلام کرد که تعداد ساکنان کره‌زمین تا سال ۲۰۵۰ میلادی به 9.7 میلیارد نفر بالغ خواهد شد اما نرخ رشد جمعیت تا آن زمان رو به کاهش می‌گذارد تا جایی که تا پایان قرن جاری رشد جمعیت جهان تقریبا متوقف می‌شود. 

 

سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود از وضعیت جمعیت جهان اعلام کرد که تعداد ساکنان کره‌زمین تا سال ۲۰۵۰ میلادی به 9.7 میلیارد نفر بالغ خواهد شد اما نرخ رشد جمعیت تا آن زمان رو به کاهش می‌گذارد تا جایی که تا پایان قرن جاری رشد جمعیت جهان تقریبا متوقف می‌شود. 

 سازمان ملل در این گزارش افزود که با توجه به افزایش سن جمعیت، لازم است که بسیاری از کشورها خود را با تبعات پیری ملتشان منطبق کنند.

 در این گزارش پیش‌بینی شده که بیشترین افزایش جمعیت از هم‌اکنون تا سال ۲۰۵۰ در هندوستان مشاهده شود. بدین ترتیب هندوستان تا حدود سال ۲۰۲۷ با پیشی گرفتن از چین، به پرجمعیت‌ترین کشور جهان تبدیل خواهد شد. 

 کشورهایی که بیشترین افزایش جمعیت را طی این دوره خواهند داشت به ترتیب عبارتند از: هندوستان، نیجریه، پاکستان، کنگو، اتیوپی، تانزانیا، اندونزی، مصر و آمریکا. در مجموع انتظار می‌رود جمعیت آفریقای زیرصحرا تا سال ۲۰۵۰ دو برابر شود. 

با وجود این اما نرخ باروری در جهان رو به کاهش است. بر این اساس تا سال ۲۰۵۰ یک نفر از هر ۶ نفر در سن بالای ۶۵ به‌سر خواهد برد، رقم کنونی یک نفر در هر ۱۱ نفر است. امید به زندگی که در سال ۱۹۹۰ در سطح 64.2 سال بود، در سال ۲۰۵۰ به 77.1 سال می‌رسد اما این رقم در کشورهای فقیرتر بسیار کمتر خواهد بود.

هند پر جمعیت ترین کشور جهان در سال ۲۱۰۰ میلادی

 برآوردهای سازمان ملل متحد حاکی است که جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ میلادی از مرز ۱۰.۹ میلیارد نفر می گذرد. این رشد شدید مشکلاتی همچون گسترش فقر و گرسنگی را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر با توجه به تداوم گرمایش زمین، رشد جمعیت کره زمین می تواند برخی مشکلات اجتماعی و اقتصادی را نیز در پی داشته باشد، زیرا این پدیده خطرناک برخی نقاط کره زمین را که هم اکنون محل زندگی افراد زیادی هستند، غیرقابل سکونت می کند.

در حال حاضر حدود ۷.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان زندگی می کنند. بر اساس آمار سازمان ملل نرخ زاد و ولد هم در جهان کاهش یافته و از ۳.۲ نوزاد به ازای هر زن در سال ۱۹۹۰ به ۲.۵ نوزاد به ازای هر زن در سال ۲۰۱۹ میلادی رسیده است. بررسی ها حاکیست که این کاهش در آینده هم ادامه می یابد. اما با این حال جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۹.۷ میلیارد نفر می رسد.

پیش از این و در سال ۲۰۱۷ سازمان ملل پیش بینی کرده بود جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ به ۱۱.۲ میلیارد نفر برسد، اما کاهش میزان زد و ولد باعث تغییر در این پیش بینی شده است. 

بیشترین میزان رشد جمعیت جهان مربوط به منطقه جنوب صحرای آفریقاست که جمعیت آن در سی سال آینده دو برابر می شود.همچنین هند پرجمعیت ترین کشور خواهد ماند و با رشد ۱۳.۳ درصدی درسال ۲۱۰۰ جمعیتی معادل یک میلیارد ۴۵۰ میلیون نفر خواهد داشت

 ظرف سی سال آینده ۵۴ کشور شاهد کاهش جمعیت خواهند بود که از جمله انها می توان به لیتوانی، بلغارستان، اوکراین و ژاپن اشاره کرد.

جمعیت امریکا از ۳۲۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ با رشد ۴ درصدی به ۴۳۴ میلیون نفر در سال ۲۱۰۰ افزایش پیدا می کند که بخش عمده این رشد مدیون مهاجران به این کشور است..

منبع خبر: 
تیدا نشر

افزودن دیدگاه جدید